Wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, ze zm.)
Wymagane dokumenty:
1. wniosek CEIDG-1 (dostępny na stronie www.ceidg.gov.pl ) sporządzony w formie pisemnej.
2. dokument tożsamości do wglądu.
3. w przypadku obcokrajowców, o których mowa w art. 13 ust. 2, 4 oraz 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dane dokumentu potwierdzającego status pobytu na terytorium RP (lub oryginał tego dokumentu do wglądu).
Opłaty: Nie pobiera się.
Miejsce złożenia dokumentów:
Złożenia wniosku można dokonać w trybie:
- zalogować się do CEIDG ( www.ceidg.gov.pl ), wypełnić wniosek on-line i złożyć go elektronicznie (przedsiębiorcy posiadający podpis elektroniczny lub profil zaufany),
- zalogować się do CEIDG – wypełnić wniosek on-line, wydrukować i złożyć go w wybranym urzędzie gminy,
- bez logowania się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line, wydrukować i złożyć go w wybranym urzędzie gminy,
- pobrać, wypełnić i złożyć wniosek papierowy w wybranym urzędzie gminy – organ gminy przekształca wniosek w formę dokumentu elektronicznego, opatruje go podpisem elektronicznym,
- przesłać wniosek listem poleconym do wybranego urzędu gminy – podpis musi być potwierdzony notarialnie.
Godziny pracy: poniedziałek – piątek w godz. 700 - 1500
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miejski w Rajgrodzie, ul. Warszawska 32, 19-206 Rajgród, II piętro, pok. nr 19.
Kontakt:
tel. (86) 272 19 51, e-mail: marcin.wielencej@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl
Termin załatwienia sprawy:
Wniosek o wpis do CEIDG przekazywany jest do CEIDG w formie elektronicznej nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania. Wpis do CEIDG jest dokonywany jeżeli wniosek jest złożony przez osobę uprawnioną i jest poprawny.
Tryb odwoławczy:
Organem ewidencyjnym jest Minister Gospodarki. Czynność organu Gminy związana z przyjęciem wniosku jest czynnością materialno-techniczną, od której nie przysługuje odwołanie.
Inne informacje:
- Przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów oraz wyrobu wina.
- Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON); zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP); oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych; zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
- Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.
- W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarcze jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Wniosek może złożyć również pełnomocnik strony, po przedstawieniu pisemnego pełnomocnictwa. Pełnomocnik, załatwiając sprawę, nie musi posiadać przy sobie dowodu osobistego mocodawcy, ale musi posiadać pełnomocnictwo wraz z odcinkiem opłaty, jeśli jest wymagana, a także do wglądu własny dowód osobisty.
Metryka strony