Wybory do Podlaskiej Izby Rolniczej - 2019
-
Obwieszczenie Komisji Okręgowej nr 35 w Rajgrodzie o liście kandydatów zgłoszonych na członków Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Powiecie Grajewskim
2019-07-08 13:09:49 -
Komunikat Sekretarza Komisji Okręgowej Nr 35 w Rajgrodzie w sprawie weryfikacji spisu osób uprawnionych do głosowania w wyborach do rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w województwie podlaskim
2019-07-05 11:27:17
Urząd Miejski w Rajgrodzie informuje, że Krajowa Rada Izb Rolniczych uchwałą nr 2/2019 z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych ustaliła dzień 28 lipca 2019 r. (niedziela), dniem wyborów do izb rolniczych w tym do Podlaskiej Izby Rolniczej.
W Gminie Rajgród, podatnicy podatku rolnego, będą mogli głosować w dniu 28 lipca 2019 r. w godz. 8:00 – 18.00 w lokalu Okręgowej Komisji Wyborczej Nr 35 w Rajgrodzie, zlokalizowanym w budynku Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie, ul. Warszawska 32 – sala konferencyjna (jeden lokal w gminie).
Wybory do walnego zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej są dwustopniowe. W pierwszym etapie z każdej gminy wybierani są dwaj delegaci (lub jeden, jeżeli obszar użytków rolnych gminy nie przekracza 4 tys. ha). Wybrani delegaci wchodzą w skład tzw. Rady Powiatowej, która - na swym pierwszym posiedzeniu - wybiera spośród siebie Przewodniczącego i Delegata. Te dwie osoby wchodzą w skład nowego Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej.
Izby Rolnicze to rolniczy samorząd zawodowy, działający na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w nim podmiotów. Członkami izby rolniczej, oraz uprawnionymi do głosowania, z mocy prawą są:
- osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
- osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych;
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.
Członkowie izby rolniczej, czyli podatnicy podatku rolnego muszą być właścicielami, posiadaczami samoistnymi, użytkownikami wieczystymi lub posiadaczami gospodarstwa rolnego, tj. obszaru gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Posiadacze gruntów rolnych o powierzchni do 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego nie mieszczą się w definicji podatnika podatku rolnego stosowanej na potrzeby przepisów ustawy o izbach rolniczych i tym samym nie są z mocy prawa członkami samorządu rolniczego.
Przydatne informacje dotyczące wyborów do Podlaskiej Izby Rolniczej:
Metryka strony